Yağmur Sönmez cinayetinde ‘azmettirici’ye öğrenci tahliyesi

Bir AVM otoparkında eski Bakırköy Cumhuriyet Başsavcı Vekili Muhittin Bayırköylü’nün oğlu Murat Bayırköylü’nün, Eczacılık Fakültesi öğrencisi eski kız arkadaşı Yağmur Sönmez’i öldürüp intihar etmesine ait azmettirici olarak yargılanan tutuklu sanık Halil İbrahim Yavuz, hakkında karar verildi. Yavuz’un tutuklu geçirdiği mühlet ve öğrenci oluşu dikkate alındı ve hakkında isimli denetim kararları uygulanarak tahliyesine hükmedildi.

Başsavcıvekili Muhittin Bayırköylü ile hâkim İsmihan Boza’nın hukuk fakültesi öğrencisi olan tek çocukları Murat Bayırköylü, 18 Mart’ta İstanbul Ataköy’deki bir AVM otoparkında ilgisine karşılık bulamadığı eczacılık kısmı öğrencisi Yağmur Sönmez’i tüfekle vurarak öldürmüştü. Daha sonra aracına binen Bayırköylü kendi hayatına son vermişti. Bayırköylü arkasında bıraktığı mektupta, arkadaşı Halil İbrahim Yavuz’un Yağmur Sönmez’i öldürdükten sonra intihar etmesi için kendisini teşvik ettiğini yazmıştı. Bayırköylü’nün bilgisayarından da Yavuz’un gönderdiği, “Mantıklı olan hiç kafana sıkmaman lakin illaki sıkacağım diyorsan tek gitme, Yağmur işini düşün, enayi üzere tek gitme” bildirisi bulunmuştu. Tutuklanan Yavuz için ağırlaştırılmış müebbet istenmişti.

Hürriyet’te yer alan habere nazaran; kararını açıklayan mahkeme, Yavuz’u Sönmez’in taammüden öldürülmesini teşvik ettiği gerekçesiyle 10 yıl mahpusa çarptırdı. Ceza yeterli hal nedeniyle 8 yıl 4 aya indirildi. Mahkeme tutuklu kaldığı mühlet ve öğrenci olması nedeniyle Yavuz’u cezaevinden tahliye etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir