Uluslararası Gaziantep Cup Tenis Turnuvası başladı

Turnuva, Mehmet Şimşek Spor Kompleksi’nde yapılan, bölgenin ve Türkiye’nin en büyük tenis tertiplerinden olacak. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nce, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Tenis Federasyonu (TTF) ve Memleketler arası Tenis Federasyonu’nun katkılarıyla düzenlenen tertip, 24- 30 Ekim tarihleri ortasında gerçekleşecek.

19 ÜLKEDEN 72 ATLET KATILDI

Turnuvaya dünya tenisinde birinci 500’deki sportmenler ve Türkiye’den de ulusal tenisçileri kapsayan Moldova, Romanya, İsviçre, İsveç, Kazakistan, İtalya, Fransa, Ukrayna, Avusturya, Polonya, Birleşik Krallık, İspanya, Avustralya, Özbekistan, Uruguay, Amerika Birleşik Devletleri’nin de ortalarında bulunduğu 19 ülkeden 72’e yakın profesyonel tenisçi katılacak.

3 KAPALI SERT KORT HİZMETE AÇILDI

Merasimde ayrıyeten tesise 5 toprak kort, 1 sert korta ek olarak 3 kapalı sert kortun açılışı protokolle birlikte yapıldı. Açılış kurdelesini Mehmet Şimşek, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Türkiye Tenis Federasyonu Lideri Cengiz Durmuş ve vilayet protokolü tesisi hizmete açtı.

ŞAHİN: İNSANIMIZI HOŞ BİR BİÇİMDE YETİŞTİRİR GELECEĞE HAZIRLARSAK DÜNYANIN KELAMINI DAİMA BİR ARADA SÖYLEYECEĞİZ

Açılış merasiminde konuşma yapan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, turnuvayla birlikte tenisin “en” lerinin Gazi kente geldiğini aktararak şunları söyledi:

“Her medeniyet burada en güçlü periyodunu yaşadı. Bu kent bu yüzden bir medeniyet kenti. Bu bölgenin kalkınması için elimizde büyük bir kültürel miras var. Geleceğe taşımak bu mirası boynumuzun borcu. İnsanımızı hoş bir formda yetiştirir geleceğe hazırlarsak dünyanın kelamını daima birlikte söyleyeceğiz. Yeni bir çağ başlıyor. Bilgi, etraf ve beşere yatırım bu çağı temsil ediyor. İşte bu yüzden bu tesisleri yaptık. 100’üncü yılımız tamamladık. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu cumhuriyet bize fırsat eşitliği verdi, Mehmet Şimşekleri, belediye liderlerimizi yetiştirdi.”

BİZ ŞAMPİYONLAR YETİŞTİRMEK İÇİN BURADAYIZ

Cumhuriyetin yeni yüzyılında yenilikler ve yeni telaffuzların olmasının gerekliliğini vurgulayan Şahin kelamlarına şöyle devam etti:

“Yeni bir şey söylerken ‘Niye sporla, tenisle uğraşıyorsunuzun?’ karşılığı olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘Ben atletin zeki, çevik ve ahlaklısını severim’ diyor. Sayın Cumhurbaşkanımız, ‘Spor ne kaybetme kederi ne kazanma sevincidir. Spor özgüvendir, cesarettir’ olarak karşılık veriyor. Sporun kaybedeni yok. İşte şampiyonlar kenti. Biz şampiyonlar yetiştirmek için buradayız. Tesislerimizle birlikte çocuklarımızı yetenek taramalarıyla geleceğe taşımak gerekiyor. Bir muvaffakiyet öykümüz var. Çocuklarımıza dayanak ve fırsat verirsek büyük muvaffakiyet kazanıyoruz. Şu anda ‘Açık ve kapalı olarak nerede daha fazla tesis var?’ derseniz İstanbul’dan sonra Gaziantep’e geleceksiniz.”

BU KENTİ SPOR KALKINMASINDA DA BAŞŞEHİR YAPMA AZMİ VE KARARLILIĞINDAYIZ

Konuşmasının son kısmında yeni gayelerinin olduğunu söyleyen Lider Şahin, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Spor kenti Gaziantep için daima birlikte büyük çaba gösteriyoruz. Tenis bir iktisat. Yatırım yapmak lazım. Federasyonla görüştük. Bu kenti spor kalkınmasında da başşehir yapma azmi ve kararlılığındayız. Tenis deyip geçmemek lazım. Bir hayat biçimi. Yeni Federer, Serenalar yetiştirmek için buradayız. Ailelerden planlama ve takip istiyoruz. İstediğiniz her şeye bugün fiyatsız olarak ulaşabiliyorsunuz. Sonuç olarak şampiyon kent ve şampiyon tenisçiler olacak.” 

ŞİMŞEK: BU KENTE HER GELİŞİMDE ÜLKEMİZİN POTANSİYELİNE VE GELECEĞİNE İNANCIM ARTIYOR

Eski Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, açılışlar için yaptığı konuşmada kendisi için özel ve keyifli bir gün olduğunu söyleyerek şunları tabir etti:

“Bu kadim kent vefa, nezaket göstererek bir okula ve tenis kompleksine ismimin verilmesi beni ziyadesiyle keyifli etti. Bu hoş kentimize, bu kadim kentte takım ruhuyla 11 yıl kesintisiz hizmet onuru ve fırsatı verildi. Bu kente her gelişimde ülkemizin potansiyeline ve geleceğine inancım artıyor. İnanılmaz bir heyecan, güç ve potansiyel var. Zira burada bir grup ruhu var. Grup ruhu birbirine güvenenlerin, birlikte bir vizyonu ve stratejiyi hayata geçirmek için uğraş var. Gaziantep, dünyanın en değerli kentlerinden biri.”

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK VE GÜÇLÜ GELİŞME MOTORLARINDAN BİRİ GAZİANTEP’TİR

Gaziantep’in şampiyon kent, yeşil kent ve gastronomi kenti ilan edilmesinin rastlantısal olmadığını söyleyen Şimşek, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Gaziantep’in topyekün bir gelişme eforu var. Nezaket ziyaretlerimde yapılmakta olanları gösterdiler. Bugün Lider Fatma Şahin ile Gaziantep çok şanslı. Buranın gücü insanı cezbediyor. Bu nedenle kent büyüyor kabına sığmıyor. Burası bir ticaret ve sanayi üssü. Bunun daha ileri taşınması için kıymetli liderimizle milletlerarası birçok çalışmayı birlikte yaptık. Sanayi olması yetmez kaliteli okula, böylesine nitelikli spor kompleksleri lazım. Gaziantep kültürel ve birçok alanda sonları aşıyor. Türkiye’nin en büyük ve güçlü gelişme motorlarından biri Gaziantep’tir. Bu gece gündüz çalışan kent başkanlarının başarısı. Benim ismimin bu kentin bir yerlerinde olması benim için büyük bir onur.”

DURMUŞ: YETENEKLİ GENÇLERİMİZLE GÜÇLÜ BİR ÜLKEYİZ

Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş ise federasyonun birçok projesinin olduğunu aktararak, “Yetenekli atletlerimize imkan verilirse çok daha büyük işler yapacağımıza inanıyorum. Elbette bunları yalnızca hayal etme ve düşünmeyle olmaz. Stratejilerimizin olması ve bunların hayata geçmesi lazım. Önümüzdeki bilgilerde görüyoruz ki genç bir nüfus ve büyük bir coğrafyadayız, yetenekli gençlerimizle güçlü bir ülkeyiz. Mahallî idarelerimiz, idarecilerimiz, atletlerimiz ve ailelerle bir uyum gerekiyor. Tenisin varlıklı sporu olmadığı algısını yaratmak için sokaklara indik. Gaziantep olarak Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak bize bu bahtı tanıdınız” diye konuştu.

MEHMET ŞİMŞEK ŞOV MAÇI YAPTI

Konuşmaların akabinde Gaziantep Valisi Davut Gül’ün iştirakiyle protokol turnuvanın açılış karşılaşmasını izledi. Devamında Mehmet Şimşek alana inerek atletlere katıldı. Mehmet Şimşek, Ulusal tenisçiler Sarp Ağabigün, Koray Kırcı ile Gaziantep Büyükşehir Belediyespor Tekerlekli Sandalye Tenis Ekibi Kaptanı Bestami Boz ve Enbe Orkestrası şefi Behzat Gerçeker iki farklı şov maçı yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir