Uber faaliyetlerinin durdurulması kararı kesinleşti

İstanbul’da 2014’te kullanılmaya başlanan ve Türkiye’de 5 milyon kişinin kullandığı Uber’le ilgili İstanbul’daki taksiciler ismine Birleşik Taksiciler Derneği ve İstanbul Arabacılar Esnaf Odası yetkililerince, İstanbul 10 ve 11’inci Asliye Ticaret Mahkemeleri’ne, Uber’e erişimin engellenmesi ve firmanın Türkiye’den men edilmesi taleplihaksız rekabet’ davaları açılmıştı.

Davacılar ayrıyeten ABD’deki şirket Uber Technologies Inc’in faaliyetlerinin durdurulmasını da talep etmişti. Taksicilerin dava dilekçelerinde, Türkiye’de rastgele bir vergi kaydı bulunmayan ABD merkezli firmanın internet üzerinden yasal olmayan nakliyat yaptığı argüman edilerek, taksicilerin telafisi güç ziyanlara uğramasının önüne geçilmesi, rekabet ve ticaretin korunması, ülkedeki vergi kayıplarının önlenmesi ve ticari hayatın tekrar sisteme girmesi için Uber’in tüm faaliyetlerinin durdurulması istenmişti.

Davaların daha sonra birleştirildiği İstanbul 10’uncu Asliye Ticaret Mahkemesi, uzman raporlarının alındığı ve tartışmaların yaşandığı yargılama süreci sonunda 16 Ekim 2019’da kesin kararını vermiş ve Uber’e erişimin engellenmesi ve firmanın Türkiye’den men edilmesi talebini kabul etmişti.

Mahkeme heyeti, Uber’in hizmetlerinin haksız rekabet oluşturduğunun tespitine, haksız rekabetin men edilmesine, Uber hizmetlerinin sunulduğu ‘www.ubercom‘ ve Uber taşınabilir uygulamaları ile Uber XL isimli hizmete erişimin engellenmesine hükmetmişti.

Kararla Türkiye’de Uber’in faaliyetleri durdurulmuştu. Verilen kararın bozulması için ise temyiz yoluna başvurulmuştu.

Yargıtay, asıl ve birleşen davada, davalıların avukatları tarafından temyiz dilekçelerinde ileri sürülen nedenlerin, kararın bozulmasını gerektirecek nitelikte olmadığını belirterek, lokal mahkemenin verdiği kararı onadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir