Microsoft’ta yapay zekâ araştırmaları yapan Ece Kamar: Hayatımıza ilk asistan olarak girecekler

İstediğiniz bahis hakkında istediğiniz uzunlukta makale yazdırabilir, yabancı lisanlarda yazılmış romanları bir çırpıda kendi dilinize çevirttirebilir, sizin için bir mevzuyu özetlemesini isteyebilir, hayal dünyanızdaki bir resmi çizdirebilir hatta Prof. Dr. Celal Şengör’e bir ilahi söylettiğinize insanları inandırabilirsiniz. Tüm bunlar yapay zekâ platformları ile saniyeler içinde mümkün ve bu alandaki gelişmeler her geçen gün insanın niyet sonlarını zorluyor. Önümüzdeki günler bize bu sonların daha nereye kadar genişleyeceğini elbet daha da süratli gösterecek. Pekala fakat nasıl? Bu sorunun cevabı Türkiye’nin yetiştirdiği kıymetli araştırmacılardan biri olan Ece Kamar’da…

HIZLI GELİŞİME DİKKAT ÇEKTİ

Amerika’da Microsoft Research Ortak Araştırma Alanı Yöneticisi ve Yardımcı Laboratuvar Yöneticisi olarak uzun müddettir vazife yapan Kamar, geçtiğimiz hafta lisans eğitimini de aldığı Sabancı Üniversitesi’nde “Phase Transition in Artificial Intelligence” (Yapay Zekada Yeni Bir Evre) başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Sunumda yapay zekâdaki süratli gelişime dikkat çeken Kamar, bu modellerin gelişiminin tehlikeli taraflarına da değindi ve regülasyonlar konusunda daha fazla çalışma yapılması gerektiğine dikkat çekti. Ece Kamar’ın sunum öncesinde Hürriyet’e yaptığı değerlendirmede öne çıkan başlıklar ise şöyle oldu:

KIRILMA NOKTASINDAYIZ

-Uzun yıllardır bu alanda çalışıyorum. Ancak son bir yılda yapay zekâda yaşanan ilerleme tüm gelişmeleri geride bırakıyor. Gelecek 10 yılda yapay zekânın bizlere nasıl gelişmeler getireceğini iddia etmek çok sıkıntı. Bugüne kadar varsayım etmediğimiz şeyler olacak. Bir geçiş noktasındayız.

-Yapay zekâ-insan iştirakini görmeye başlayacağız. Tahminen de bilginin çok süratli üretildiği, yeni bilimsel gerçekliklere ulaşacağımız bir 10 yıla giriyoruz. Tıpta, astronomide ve misal alanlarda yapay zekânın yardımıyla şimdiye kadar keşfedilmemiş bilgilere ulaşmak mümkün olacak. Yeni ilaçlar bile bu biçimde bulunabilir. Uzun müddettir insanlığın çözemediği hususlarda yapay zekâ paydaşlığı ile yeni tahliller olabilir. Nobel mükafatını alacak araştırmacının asistanı yapay zekâ olabilir.

BEKLEMEDİĞİMİZ YETENEKLERE KAVUŞABİLİRLER

-Çok daha fazla veriye ulaşan ve insanın yaratıcılığı ile farklı bir öğrenme yeteneğine sahip olan yapay zekâ modelleri daima büyüyor. Daha evvel görüşmemiş yeteneklere kavuşuyorlar. Yazılı verileri tarayan ve buradan öğrenme kazanan bu modeller görüntüleri taramaya başlayacak. Veri binlerce kat artmış olacak. Eğitilmediği alanlarda bile birtakım yetenekleri geliştiren bu modeller görüntülerle boyut atlayacak. Varsayım edemediğimiz yeteneklere kavuşacaklar. Şayet tüm Youtube görüntülerini izlerse neler öğrenecek varsayım bile edemiyoruz. Hangi gerçekleri ya da misyonları yapacaklar, 2-3 yıl içerisinde görebileceğiz.

ARTIK YATIRIMLAR BÜYÜK FABRİKALARLA OLMAYACAK

20 yıl içerisinde hepimizin işlerinin değişeceğini vurgulayan Ece Kamar, bu alanda birtakım noktalara dikkat çekiyor:

-Çocuklarımız bizim yaptığımız işleri yapmayacak. Beyinleri çok farklı çalışacak. İnternet ve toplumsal medyanın gelişiminden ders çıkarıp yapay zekâda buna nazaran tedbirler almalıyız.

-Şu an bir çizgideyiz. Tam atılım vakti. Gençler yapay zekâ platformlarını biraz kurcalamalı. Neler yapabileceklerine bakmalı. Gelecek burada olacak. Herkes kendi yeteneğini buraya adapte etmeli.

-Başta tıp ve hukuk olmak üzere tüm alanlar değişecek. Birtakım işlere gereksinim azalsa da kestirim etmediğimiz yeni iş kolları çıkmaya devam edecek.

– Yapay zekâ kodlama üzere alanlarda randımanı çok yükseltiyor. Gençlerin bu kadar kodlamacıya gereksinim var mı diye düşünmesi gerek.

– Türkiye’de inanılmaz bir potansiyel var. Gelecekte büyük yatırımlar büyük fabrikalarla olmayacak. Bu alanlarda olacak. Gençleri buna hazırlamamız lazım.

– Gençler hangi alanda olursa olsun kendilerini geleceğe hazırlayacak okulları ve kısımları seçsinler.

TÜM BİLİMİNSANLARI ORTAK ÇALIŞMA YAPMALI

– Beyaz Saray’a da yapay zeka konusunda danışmanlık yapan Türk mühendis Ece Kamar’ın uzmanlığı yapay zekâların ahlaklı ve vicdanlı olması üzerine. Ece Kamar’a nazaran yapay zekânın mükemmel potansiyel yararlarının yanında bir o kadar tehlike ve risk içeren boyutları da var. Kamar, “Bu sistemler istemediğimiz şeyleri öğrenip istemediğimiz yeteneklere kavuşuyorsa buna pürüz olmamız lazım. Hem regülasyon tarafında hem de etik tarafında sosyologlar, araştırmacılar, eğitimciler ve hukukçular birlikte çalışmalar yürütmeli. En başa dönüp tehlikeleri tartışmalıyız. Eğerbu kuralları vaktinde koymazsak büyük bir tehlike ile karşı karşıya oluruz” sözlerini kullanıyor.

KİŞİSEL ASİSTANLARIMIZ OLARAK GELECEKLER

-Ece Kamar’a nazaran yapay zekânın günlük hayatımıza girmesi de çok uzak değil. İnternetin bulunmasına emsal bir devrin yaşandığını vurgulayan Kamar, “İnternetin birinci yıllarında da çok fazla yayılım olmamıştı ancak vakti geldiğinde bir patlama yaşandı. Şu an da yapay zekâ patlaması başlıyor. İki-üç yıl içerisinde hayatımızın modülü olmaya başlayacaklar. Hepimizin bir çeşit asistanı olacak. Hatta siz meskende tamirat yapmak istediğimizde size “O vidayı kullan, bu kabloyu bağla” biçiminde komutlar verecek tüm işlerinizde size yardımcı olabilecekler” dedi.

SİZE DOKUNABİLİRLER

-Şu an kolay yanlışlar yapan, bizden öğrenen lakin harika olmayan bu sistemlerin süratli bir gelişimle dünyayı bizden bile daha düzgün algılayabilen bir yeteneğe kavuşabileceğine dikkat çeken Kamar, “Size ziyadesiyle yardımcı olacak hatta dokunacak sistemler uzak değil. Şimdi yeni bir organizmayı anlamaya çalışıyoruz. Dünyaya farklı bilgilerle gelmiş, insan üzere düşünmeyen lakin beşerle bağlantı kurabilen yeni bir objeyi inceliyoruz. Bilimsel açıdan çok heyecan verici” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir