İsveç Başbakanı Kristersson’dan NATO üyeliği mesajı: Tek karar merci Türkiye

Kristersson, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile Madrid’deki Başbakanlık Konutu Moncloa’da ikili görüşme yaptıktan sonra düzenlenen ortak basın toplantısına katıldı.

“Tek karar meci Türkiye’dir”

Kristersson, “NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç’in Türkiye’ye karşı yükümlülüklerinin hepsini yerine getirdiğini tabir etti.

Siz şu anda Türkiye’ye ve Türk halkına, terör örgütü PKK’nın bundan sonra ülkenizde terörist propaganda aksiyonu yapmasına müsaade vermeyeceğine dair bir garanti verebilir misiniz?”

şeklinde sorusuna şu cevabı verdi:

“NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bu sabah telefonda konuştum ve kendisine görüşlerine büsbütün katıldığımı ilettim. İsveç, Türkiye ile yaptığı mutabakatın tüm kurallarını yerine getirmiştir. Yapması gerekenleri yapmıştır. Çok saygılı olduk. NATO’ya iştirakle ilgili bundan sonra tek karar alması gereken Türkiye’dir, biz değiliz. Biz, Türkiye’nin terörizmden yaşadığı sıkıntıları, İsveç toprakları dışında da karşı karşıya olduğu terörist hücumları büsbütün tanıyoruz. Öteki yandan natürel ki hiçbir hükümet, ülkesinde terörist atak bir daha olmayacak diye garanti veremez. Fakat bu tip akınlarda bulunanları cezalandırmak için yasal değişikleri yapıyoruz”

Diğer yandan İspanya Başbakanı Sanchez de ülkesinin İsveç’in NATO’ya iştirak sürecine verdiği dayanağı yineleyerek, “İsveç’in iştirakinin NATO’nun daha güçlü ve mümkün taarruzlara karşı daha hazırlıklı olmasına yardımcı olacağını” söz etti.

Sanchez ve Kristersson’un görüşmesinde Ukrayna-Rusya Savaşı, 2023’ün sonunda kabul edilmesi beklenen AB Göç ve Sığınma Paktı üzerindeki çalışmalar, AB’deki tekrar sanayileşme ve yeşil güç projeleri, yapay zeka üzere bahislerin da ele alındığı bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir