Bilimsel mütalaa, sanığın “Zerin intihar etti” ifadelerini çürüttü

Emek Mahallesi’nde sevgilisi Yılmaz Sazak ile oturan, 12 yaşında kız çocuğu annesi Zerin Kılınç, geçen yıl 20 Haziran’da, saat 21.30 sıralarında, binanın 2’nci katındaki dairenin penceresinden düştü.

Sağlık takımlarının Eskişehir Kent Hastanesi’ne kaldırdığı Kılınç, kurtarılamadı. Birinci otopsi incelemesinde; Kılınç’ın yüksekten düşmeye bağlı olarak hayatını kaybettiği belirlendi.

Soruşturmada konuttaki incelemede, yerde ve kapıda kan lekeleri, cam kırıkları, kırılmış kül tablası olduğu tespit edildi. Sözü alınıp, özgür bırakılan Yılmaz Sazak, olaydan 7 ay sonra tekrar gözaltına alındı. Sazak, bu defa ‘Kasten öldürme’ suçlamasıyla tutuklandı.

“AÇIKLAMAK MÜMKÜN OLMAMIŞTIR”

Davada, Zerin Kılınç’ın aile avukatı Ahmet Seyhan, yüksekten düşerek ölen Şule Çet davasında da rapor hazırlayan Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi İsimli Tıp Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağlar Özdemir’den bilimsel mütalaa istedi.

Prof. Dr. Çağlar Özdemir’in 15 Haziran’da tamamladığı ve içerisinde olayın canlandırmasına ait görsellerin de yer aldığı 68 sayfalık rapor mahkemeye sunuldu.

Zerin Kılınç’ın kuşkulu görülen vefatı üzerine olaydan 7 ay sonra tutuklanan sanık Yılmaz Sazak’ın sözünde, “Sağ ayağını evvelden pencereye atmış, sol ayağını da pencereye doğru çekiyordu” sözleri hatırlatıldı.

Raporda, “Zerin Kılınç’ın düşme hareketini ve otopsi sırasında saptanan yaralanmaların Yılmaz Sazak’ın anlatımındaki düşme durumu ve hareketi ile açıklamak mümkün olmamıştır. Hareketinin rotasyonel devamlılığı dikkate alındığında, ayakların üst, başın alt planda olduğu değerlendirilmiştir. Başın iş yeri tabelasına çarpabilmesi için baş aşağı formda beden eklem hareket sonlarını aşan zorlama bir konumla atlaması gerekir. Bu halde düşme ile beden konumu ve rotasyonu hareketini açıklamak mümkün bulunmamaktadır.” denildi.

Eskişehir 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın duruşması 10 Temmuz’a ertelenmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir