Ayvalık Film Festivali’nde kapanış zamanı

Seyir Derneği’nin düzenlediği Ayvalık Milletlerarası Sinema Şenliği, bugün kapanışını yapacak. Şenlik, bilhassa 18 Eylül’de sona eren Adana Altın Koza Sinema Şenliği biter bitmez Ayvalık’a gelen sinemacılar ve basın mensupları nedeniyle son 3-4 gününde yeterlice yükünü aldı. Hatta Adana’da şenlik bittikten sonraki gün Adana-İzmir uçağında yer bulunamadığı konuşuldu.

Ayvalık’ta evvelki gün de (19 Eylül) gösterimler ve yan etkinlikler sürdü. Bilhassa bu hafta Adana’da neredeyse tüm mükafatları toplayan, nisan ayında da İstanbul Sinema Festivali’nde birçok ödül kazanan “Ela ile Hilmi ve Ali” sinemasıyla “Çilingir Sofrası” büyük ilgi gördü ve beğenildi. Sinema gruplarının iştirakiyle düzenlenen soru-cevap kısımları Ayvalık’ta adet olduğu üzere uzun sürdü.

Festivalin dördüncü gününde, Cem Kaya’nın bu yıl Berlinale’nin Panorama kısmında gösterilen ve Seyirci Ödülü’ne bedel görülen üçüncü belgesel sineması “Aşk, Mark ve Ölüm” de şenliğin en ilgi gören ve beğenilen üretimlerinden biri oldu.

SON GÜNÜN PROGRAMI

Festival bugün Vural Sineması’nda gösterilecek “İncir Ağaçlarının Altında”, “Yaban”, “Mendirek”, “Peter Von Kant” ve “Petra Von Kant’ın Acı Gözyaşları” ile amfitiyatrodaki “İlgi Manyağı” ve “Öğle Güneşinde Yıldızlar” sinemalarının gösterimleriyle son bulacak. Ayvalık Memleketler arası Sinema Festivali’nde müsabaka kısmı, münasebetiyle da kapanışta bir ödül merasimi yok. Tahminen de şenliğin sinemacılar tarafından bu kadar el üstünde tutulmasının nedenlerinden biri bu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir