AKP AYM kararını tanımadı limanlarla ilgili o yasa yürürlüğe girdi

AKP iktidarı yargı kararına karşın limanların işletme müddetini 49 yıla uzattı. 22 Aralık 2022 günü TBMM’de maddeleşen düzenlemeye nazaran limanları hala işleten ve ortalarında Katarlı Qterminals’ın yanı sıra Limak, Ciner, Doğuş, Albayrak’ın da bulunduğu şirketler 15 gün içinde yapacakları müracaat ile işletme müddetlerini ihalesiz olarak 49 yıla uzatmış olacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan kanunda şu sözlere yer verildi:

“Bu unsurun yayımı tarihinden evvel ve bu Kanun kararları çerçevesinde, Türkiye Denizcilik İşletmeleri Anonim Şirketi ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğüne ilişkin kimi limanların işletme hakkı verilmesi/devri sistemiyle özelleştirilmeleri sonucunda imzalanan kırk dokuz yıldan az vadeli mukavele müddetleri, bu hususun yayımlandığı tarihten itibaren en geç on beş gün içerisinde bu unsurun dördüncü fıkrasının (a) bendinde belirtilen mali bilgileri gösteren yeminli mali müşavirlerce tasdik edilmiş dokümanlarla birlikte müracaatta bulunulması ve bu unsurda öngörülen öbür kuralların yerine getirilmesi şartıyla, hakkın başlangıç tarihinden itibaren ve bir sefere mahsus olmak üzere kırk dokuz yıla kadar uzatılır.”

2062’YE KADAR İHALESİZ İŞLETEBİLECEKLER

Yeni düzenlemeyle Antalya Limanı’nda Katarlılara ek 19 yıl işletme müddeti verildi. Kontrat 2047’ye kadar uzatılmasının yolu açılmış oldu. Muhalefetin 5’li çete olarak nitelendirdiği müteahhitlerden Limak’a İskenderun Limanı’nda 13 yıl ek mühlet verildi. Mukavele 2046’ya kadar uzatılmasına imkan yaratıldı. Mersin Limanı’nı işleten PSA-Akfen ‘e 13 yıl ek müddet ile 2061’e kadar, Galataport’u işleten Doğuş-Bilgili iştirakine 19 yıl ek müddet ile 2062’ye kadar limanları işletme olağanı sağlandı. 

YÜZDE 25’İ PEŞİN ALINACAK

Yasaya konulan süreksiz hususla, ek kontrat bedeli peşin ödenebilecek. Vadeli olarak ödenmesinin talep edilmesi halinde yüzde 25’i ek kontratın imza tarihinde peşin olarak tahsil edilecek.

Ödemeye ait unsurda şu tabirlere yer verildi:

“Bu hususun dördüncü fıkrasına nazaran tespit edilecek ek mukavele bedelinin vadeli olarak ödenmesinin talep edilmesi halinde bedelin taban yüzde yirmi beşi ek kontrat imza tarihinde peşin, vadeye bırakılan fiyatı azami on iki ayda bir ödeme yapmak kaydıyla en çok otuz altı ayda ve eşit taksitlerle, vadeye bırakılan fiyat üzerinden ödeme tarihleri prestijiyle hesaplanacak vade farklarıyla birlikte ödenir.”

“ANAYASA MAHKEMESİ İPTAL ETTİ, UTANÇ DUYUYORUM”

Düzenlemenin yasalaşma sürecinde muhalefet sert tenkitler yöneltti.
CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, “Anayasa Mahkemesi kararına rağmen bu türlü bir yasal düzenlemenin gündemimize gelmesinden utanç duyuyorum, utanç duyuyorum, tek sözcükte söyleyecek kelam bulamıyorum. Bu kolektif suça ortak olmayalım, bu türlü bir Anayasa kabahatini lütfen işlemeyelim” dedi.

“İŞİN SIRRI KATAR”

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, limanların kamu eliyle işletilmesi gerektiğini vurgulayarak, “İşin sırrının ne olduğu ortaya çıktı, Cumhurbaşkanının Katar ziyareti sonucunda seçim öncesinde para gerekli. Buradan kaynaklı olarak yasaya muhtaçlık duyuyorsunuz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir