17. yüzyıldan kalma savaş gemisi bulundu

İsveç Enkaz Müzesi’nden yapılan açıklamaya nazaran, İsveçli deniz arkeologları, birinci seferinde batan 17. yüzyıldan kalma savaş gemisi Vasa’nın yüzyıllardır kayıp durumdaki kardeş gemisi Applet’i buldu.

Aralık 2021’de Vaxholm Adası açıklarında bulunan batık bir gemi üzerinde yapılan incelemeler sonucu, geminin İsveç Donanması’nın savaş gemilerinden Applet olduğu tespit edildi. Teknik ayrıntıların yanı sıra yapılan ölçümler ve ahşap örneklerin de geminin Applet olduğunu gösterdiği belirtildi.

Deniz arkeoloğu Jim Hansson, keşfe dair yaptığı açıklamada, “Enkazın Vasa’ya ne kadar benzediğini görünce nabzımız hızlandı” ifadelerini kullandı. Müzedeki öteki deniz arkeoloğu Patrik Höglund ise, “Boyutlar, ahşap örnekleri ve materyallerin tümü birebir tarafa işaret ediyor. Şaşırtan bir halde Vasa’nın kardeş gemisi Applet’i bulduk. Applet kültürel mirasımızın bir modülü, bu yüzden müzede ziyaretçilere Applet hakkında daha fazla bilgi vereceğimiz bir konferans düzenleyeceğiz” dedi.

Applet’in Vasa’yı yapan tersane tarafından üretildiği söz edildi.

VASA 1629’DA BATMIŞTI

İsveç Hükümdarı’nın ismini taşıyan 69 metre uzunluğundaki Vasa, 1629’da Vaxholm Adası açıklarında birinci seyahatinde batmıştı.

1961’de sudan çıkarılan gemi, İsveç’in tanınan turistik yerlerinden biri olan Stockholm’deki Vasa Müzesi’nde sergileniyor.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir